Pedicure specjalistyczny
Gabinet Specjalistycznej Pielęgnacji Stóp prowadzi Edyta Jaskot - aktualna Mistrzyni Polski w pielęgnacji stóp. Gabinet spełnia wymogi Powszechnego Profilaktycznego Programu "Zdrowe Nogi". Uczestnictwo w tym programie oznacza, że gabinet w profesjonalny sposób zadba o stopy pacjentów. Wysokie kwalifikacje i bogate doświadczenie pozwalają wykonywać specjalistyczne zabiegi. Gabinet spełnia najwyższe wymagania w zakresie higieny i specjalistycznej pielęgnacji stóp. Jest wyposażony w profesjonalne narzędzia, frezarki firmy Gerlach Technik z pochłaniaczem pyłu oraz spryskiwaczem, szafki do przechowywania wysterylizowanych narzędzi. Duży nacisk nałożony jest na bezpieczeństwo wykonywanych zabiegów. Do dezynfekcji i sterylizacji wykorzystywany jest profesjonalny sprzęt. Do mycia i wstępnej dezynfekcji narzędzi używana jest myjka ultradźwiękowa z odpowiednim płynem. Ostateczny proces sterylizacji zachodzi w, znajdującym się w gabinecie, sterylizatorze parowym (autoklawie). Każdy pakiet wysterylizowanych narzędzi zawiera test sterylizacyjny - do wglądu dla pacjenta przed wykonaniem zabiegu. Zachowane są wszelkie normy czystości, przy użyciu wyłącznie sterylnych narzędzi oraz wszelkich jednorazowych materiałów higienicznych, tj. folie, prześcieradła, fartuchy ochronne, maseczki na twarz, rękawice, pilniki, podkłady pod nogi. Korzystamy również z szafki Klenz, przeznaczonej do dezynfekcji obuwia. Na życzenie pacjenta, w cenie zabiegu, możliwe jest dokonanie dezynfekcji jego obuwia i skarpet. Do pielęgnacji stosujemy preparaty do stóp niemieckiej firmy Gehwol®.

Gabinet zajmuje się profesjonalną pielęgnacją stóp:
PEDICURE STOPY CUKRZYCOWEJ

Na cukrzycę cierpi już kilka milionów Polaków. U 10% chorych rozwija się tzw. zespół stopy cukrzycowej - jedno z najczęstszych powikłań związanych z cukrzycą. Zwiększona podatność na infekcje grzybicze, ból, trudno gojące się rany i owrzodzenia to tylko część objawów choroby.
Aby uniknąć drastycznych konsekwencji wszystkie osoby znajdujące się w grupie ryzyka powinny przywiązywać szczególną uwagę do właściwej profilaktyki i terapii schorzenia. Zbyt wysoki poziom cukru we krwi przy jednoczesnym długotrwałym zaniedbywaniu właściwej terapii jest przyczyną poważnych zmian w ścianach dużych (tzw.makroangiopatia) i małych (mikroangiopatia) naczyń krwionośnych. Zmiany te przyczyniają się do ich trwałego uszkodzenia, a w konsekwencji - zwiększonej podatności na choroby układu sercowo-naczyniowego. Uszkodzenie małych naczyń krwionośnych prowadzą do zmian w soczewce oka (retinopatia), upośledzenie funkcji nerek (nefropatia) lub układu nerwowego objawiające się zaburzeniami czucia, drętwienia, bólem kończyn. Natomiast wynikiem uszkodzenia dużych naczyń jest choroba wieńcowa, choroba niedokrwienna ośrodkowego układu nerwowego, a także jedno z najpowszechniej występujących powikłań cukrzycy, czyli zespół stopy cukrzycowej. Choroba charakteryzuje się niedostatecznym ukrwieniem stóp, co zmniejsza ich podatność na ból, utrudnia gojenie się ran i owrzodzeń świadczących o postępującym procesie martwiczym. Osłabieniu ulega struktura kości i stawów, w efekcie czego dochodzi do deformacji stopy uniemożliwiające chodzenie. Problem dotyka częściej pacjentów z cukrzycą typu 2, czyli insulinoniezalezną. W skrajnych przypadkach dochodzi do amputacji.
Objawy:
  • Ból nasilający się w nocy, z towarzyszącymi bolesnymi kurczami mięśni, uczucie mrowienia i kłucia w nodze
  • Łuszczenie i wysuszenie się skóry
  • Pojawienie się licznych pęknięć z ogniskami martwicy i owrzodzenia
  • Gorsze gojenie się ran
  • Zaburzenia w odczuwaniu bólu, temperatury , dotyku
  • Deformacje kości
Wszystkie osoby znajdujące się w grupie ryzyka powinny przynajmniej raz w roku badać stopy u specjalisty pielęgnacji stóp. Podczas codziennej pielęgnacji należy zwracać uwagę na drobne pęknięcia, zmiany zabarwienia skóry, odciski nagniotki i wszelkie stwardnienia naskórka. Paznokcie skracać pilniczkiem. Należy nosić miękkie, wygodne obuwie z szerokim noskiem. W przypadku najmniejszych zmian należy zasięgnąć konsultacji z odpowiednim lekarzem. Pedicure nie wykonywać samodzielnie ale odbywać regularne wizyty w gabinecie specjalistycznej pielęgnacji stóp. Tam odpowiednio wyszkolony personel zadba o stopy cukrzyka stosując odpowiednie preparaty i używając sterylnych narzędzi oraz rotujących frezów nienaruszających ciągłości skóry.

PEDICURE SPECJALISTYCZNY

Pedicure specjalistyczny jest połączeniem pedicure pielęgnacyjnego z odpowiednio dobraną metodą usunięcia poszczególnych zmian patologicznych skóry, często bolesnych, uniemożliwiających prawidłowe funkcjonowanie kończyny, powstałych w wyniku deformacji kostnych, chorób dermatologicznych, czy defektów wynikających z działania czynników zewnętrznych np. źle dopasowanego obuwia.
Poza odpowiednio dobraną kuracją gabinetową, pacjent uzyska odpowiednie wskazówki, które w przyszłości pomogą zapobiec powstaniu na skórze bolesnych zmian.
Pedicure specjalistyczny polecany w przypadku występowania: bolesnych odcisków, modzeli, nagniotków, pękających pięt, wrastających paznokci, uszkodzonych paznokci.

PEDICURE KOSMETYCZNY

Zabieg pielęgnacyjny obejmujący zmycie lakieru, skrócenie, opiłowanie oraz oczyszczenie paznokci. W jego skład wlicza się również usunięcie zgrubiałego naskórka z pięt. Pedicure zakończony jest masażem, ewentualnie polakierowaniem paznokci.

KOREKCJA WRASTAJĄCYCH PAZNOKCI

Wrastaniu paznokci sprzyja:
  • Niewłaściwa pielęgnacją paznokci i wycinanie kątów paznokcia
  • Zaburzenia wzrostu paznokcia
  • Predyspozycje genetyczne
  • Wady stóp
  • Noszeniem niewłaściwego obuwia (za ciasne, również na wysokich obcasach, za szerokie)
  • Za duże obuwie sportowe
- Rurki Sulci Protector -
Jeżeli wrastanie jest niegroźne, spowodowane np. niewłaściwym obcinaniem paznokci ta metoda pozwala kontrolować tor rośnięcia paznokcia. Rureczkę nasuwa się na odpowiednio przygotowany brzeg paznokcia i utrwala masą do rekonstrukcji paznokcia.

- Klamry BS Quick -
Klamry korygujące przynoszą natychmiastową ulgę. Długotrwałe ich stosowanie powoduje spłaszczenie płytki paznokciowej, a tym samym likwiduje dolegliwości i zapobiega ponownemu wrastaniu. W ekstremalnych przypadkach, kiedy korekta jest niemożliwa, wskazane jest stałe stosowanie klamry. Zalecane są przy wrastaniu paznokci, ale bez stanu zapalnego. Klamra jest mocowana za pomocą specjalnego kleju, a wysięk może spowodować jej odklejenie. W przypadku zaawansowanej fazy wrastania paznokci, razem z klamrą B/S Quick zastosować rureczki "Sulci-Protektor".

- Klamry drutowe VHO Osthold Perfect -
Najbardziej zaawansowana metoda korekcji ciężkich stanów wrastania paznokci (paznokcie rurkowate, po ingerencjach chirurgicznych, ze stanami zapalnymi). Zakładać je mogą WYŁĄCZNIE osoby przeszkolone w tej metodzie - pacjent może zażądać okazania certyfikatu uprawniającego do stosowania klamer VHO Osthold Perfect. Zalety klamer drutowych:
  • Natychmiastowe ustanie bólu
  • Uniknięcie bolesnych operacji - ważna zaleta nie tylko dla diabetyków
  • Nie przeszkadzają podczas chodzenia, nie ograniczają sprawności ruchowej
Wszystkie metody kosmetologiczne zastępują i wypierają (z sukcesem) znane do tej pory mało skuteczne chirurgiczne metody radzenia sobie z tym problemem.

ZABIEGI NA SUCHE I PĘKAJĄCE PIĘTY

Pękające pięty są dość często spotykaną dolegliwością, szczególnie w okresie lata oraz ciepłych strefach klimatycznych. Przyczyną może być odwodnienie skóry. Właściwa codzienna pielęgnacja stóp oraz dobór odpowiedniego obuwia mogą skutecznie zapobiec problemowi. Stosowanie leczniczych kosmetyków Gehwol® poprawi stan stóp. Dzięki regularnie wykonywanym zabiegom pedicure, stopy będą miękkie i ładne. Problem suchej skóry zlekceważony i zaniedbany doprowadzi do schorzenia stóp jakim są pękające pięty.
Gruba skóra z trudem pochłania i wydala wilgoć, może więc mieć skłonność do wysuszenia. Jeśli wysuszona skóra nie zostanie poddana odpowiedniej pielęgnacji, może dojść do jej popękania.
Pięty mają szczególną skłonność do wysuszania i pękania w lecie, kiedy nosimy sandały i letnie buty eksponujące pięty. Brak wilgoci w skórze pięt zmniejsza elastyczność. Wysuszona skóra, która normalnie w trakcie chodzenia powinna elastycznie dostosować się do ruchów stopy, rozszczepia się i pęka, radząc sobie w ten sposób z naciskiem.
Głębokie pęknięcia skóry na piętach mogą przemienić się w szczeliny sięgające głębszych tkanek, a tym samym zwiększyć ryzyko zainfekowania. Dodatkowo zewnętrzne krawędzie bruzd mogą być czynnikiem podrażniającym zdrową część skóry wokół pęknięcia.

USUWANIE MODZELI

Ognisko hiperkeratozy skóry, czyli rogowacenia naskórka, które zazwyczaj powstaje na przodostopiu. Powstaje w odpowiedzi na nierównomierne obciążanie stopy. Uciskana, źle ukrwiona skóra obumiera tworząc twarde naroślą tzw. Modzele. Jako profilaktykę stosujemy odpowiednie ortezy, ochraniające miejsce narażone na ucisk. Usuwanie modzeli polega na ścieraniu naskórka metodą rotacyjną. Zabieg wykonywany w gabinecie jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny.

USUWANIE ODCISKÓW

Miejsca nadmiernie zrogowaciałego naskórka. Powstają one w związku z ciągłym uciskiem na dany obszar. Zwykle tworzą się na palcach stóp (palce młoteczkowate) lub na podeszwach stóp, gdzie kości są bardziej wydatne i powodują ocieranie się skóry o but. W wyniku długotrwałego ucisku, skóra zaczyna się bronić. Aby zapobiec uciskowi, komórki skóry rogowacieją jeszcze bardziej. Zdarza się, że warstwa rogowa nie może się oddzielić i powoduje powstanie rdzenia (trzpienia) wnikającego coraz głębiej. Czasami podrażnia on okostną i odczuwalny jest ogromny ból. Usuwanie odcisków odbywa się za pomocą frezów próżniowych, które umożliwiają w miarę bezbolesne pozbycie się trzpienia. Miejsce po odcisku zabezpieczamy odpowiednią ortezą aby zapobiec nawrotom.

REKONSTRUKCJA PAZNOKCI PO ZAJĘCIU GRZYBNIĄ

W każdym przypadku zanim odwiedzisz specjalistę pielęgnacji stóp, pierwsze kroki skieruj do lekarza, który dobierze odpowiednie leczenie zarówno wewnętrzne i zewnętrzne, bo tylko kojarzone leczenie daje wyleczenie problemów grzybiczych. Sama wizyta u kosmetyczki nie wystarczy!!!
Do odbudowy zniszczonych płytek grzybiczych po zajęciu grzybnią, stosujemy specjalny żel lub masę z climbazolem, substancję o działaniu przeciwgrzybiczym. Pielęgnacja paznokci zajętych grzybicą polega na odpowiednim usuwaniu chorych części paznokci i chronieniu noworosnącej zdrowej płytki paznokciowej. Za pomocą odpowiednich frezów diamentowych zeszlifowujemy płytkę paznokcia zniszczonego przez grzybicę. Na ubytek nakładamy odpowiednią ilość żelu lub masy. Żel schnie pod lampą UV, masa pod wpływem powietrza. Kiedy paznokieć ma protezę odpowiedniej grubości, kształtujemy wygląd paznokcia za pomocą odpowiednich frezów ceramicznych.

REKONSTRUKCJA PAZNOKCI USZKODZONYCH MECHANICZNIE

Do odbudowy zniszczonych płytek paznokciowych stosujemy specjalną masę lub światłoutwardzalny żel. Oba preparaty zawierają clotrimazol, substancję hamującą rozmnażanie grzybów. Na ubytek nakładamy żel lub masę. Po zastygnięciu kształtujemy wygląd paznokci za pomocą odpowiednich frezów lub pilniczka.

KLAMRY DRUTOWE VHO-OSTHOLD-PERFECT

Wrastający paznokieć to częsty problem. Występuje u ludzi w różnym wieku i dotyczy prawie 15% populacji. Statystycznie, najczęściej z powodu wrastających paznokci cierpią osoby pomiędzy 15-tym a 40-tym rokiem życia, częściej mężczyźni i chłopcy.
Dolegliwości spowodowane wrastaniem paznokcia mogą być tak silne, że uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie i zmuszają do zasięgnięcia porady u specjalisty pielęgnacji stóp.
Najczęstszą przyczyną wrastania paznokci jest złe obcinanie(wycinanie lub wyrywanie kątów paznokcia).Kolejnymi przyczynami mogą być: ucisk spowodowany źle dobranym obuwiem, koślawość palucha, nadwaga, choroby układowe jak cukrzyca i miażdżyca, mięsisty wał paznokciowy, grzybica i łuszczyca paznokci oraz zmiany pourazowe.
Problem dotyczy bardzo często kobiet ciężarnych między 6 i 7 miesiącem ciąży ze względu na nagły przyrost wagi ciała. Nasz gabinet odwiedzają również mali, kilkumiesięczni pacjenci ze zmianami zapalnymi wałów paznokciowych (tzw. typ młodzieńczy). Dolegliwość ta ma najczęściej charakter przewlekły i cechuje się wysokim procentem nawrotowości(70-90%).
Najczęściej proponowanym sposobem leczenia jest stosowanie maści i antybiotyków, które likwidują tylko na chwilę skutki wrastania a nie przyczynę!
Często zalecane są kąpiele stóp, które znacznie opóźniają zagojenie się stanu zapalnego, dlatego są bezzasadne. Kolejną radykalną metodą jest chirurgiczne wycięcie kąta paznokcia lub całkowita ekstrakcja płytki paznokciowej. Tu również występuje wysoka nawrotowość(ok.70%), ponadto zabiegi te są bardzo bolesne i wiążą się z co najmniej dwutygodniową nieobecnością w pracy lub szkole. W wyniku interwencji chirurgicznej często dochodzi do nieodwracalnych zniekształceń palców lub paznokci co jest przyczyną wielu kompleksów u pacjentów.
Najbardziej skuteczną i bezbolesną metodą leczenia wrastających paznokci są zabiegi polegające na zakładaniu klamry korygującej ze stali chirurgicznej. Najbezpieczniejsze to klamry VHO-Osthold Perfect. Przynoszą bardzo dobre efekty, często bezpośrednio po założeniu. Zabieg podobny jest do zabiegów ortodontycznych, gdzie odpowiedni drut zakłada się na zęby w celu ich odpowiedniego ustawienia w łuku zębowym Klamra na paznokieć ma podobne działanie, polegające na ustawieniu prawidłowego toru wzrostu płytki.
Oczywiście leczenie trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, ponieważ paznokcie u stóp rosną bardzo wolno.
Klamry drutowe są wskazane u osób, u których występuje stan zapalny i hypergranulacja (tzw. "dzikie mięso") zwłaszcza u diabetyków jako zapobieganie operacji oraz przy paznokciach "rurkowatych".
Przy stanach mniej zaawansowanych stosuje się klamry plastikowe BS-Quick lub rurki sulci, ewentualnie tamponadę. Bardzo ważnym elementem leczenia jest zaangażowanie ze strony pacjenta, który musi systematycznie zmieniać tamponadę. Polega to na wkładaniu miękkiego, chłonnego opatrunku pomiędzy paznokieć , a wał paznokciowy. Bez tamponady nie ma prawidłowego postępu korekcji wrastających paznokci. Przy stanie zapalnym wymagane jest zmienianie tamponady kilka razy dziennie. Jeśli nie ma współpracy ze strony pacjenta, to jest to przeciwwskazanie do założenia klamry VHO-Osthold.

KLAMRY PLASTIKOWE B/S-QUICK

Wrastaniu paznokci sprzyja:
  • Niewłaściwa pielęgnacją paznokci i wycinanie kątów paznokcia
  • Zaburzenia wzrostu paznokcia
  • Predyspozycje genetyczne
  • Wady stóp
  • Noszeniem niewłaściwego obuwia (za ciasne, również na wysokich obcasach, za szerokie)
Klamry plastikowe B/S Quick
Skuteczną i bezbolesną metodą leczenia wrastającego paznokcia jest zastosowanie jednoczęściowych, plastikowych klamer korygujących B/S Quick. Naklejana na płytkę paznokciową elastyczna klamra powoduje odginanie wrastających brzegów paznokcia ku górze i koryguje kierunek wzrostu paznokcia. Klamry BS Quick zalecane są w przypadku stwierdzenia wrastania paznokcia na skutek deformacji płytki paznokciowej, ale bez stanu zapalnego. Klamry korygujące przynoszą natychmiastową ulgę. Długotrwałe ich stosowanie powoduje spłaszczenie płytki paznokciowej, a tym samym likwiduje dolegliwości i zapobiega ponownemu wrastaniu.
Zalety klamer korygujących:
  • efektywność zastosowania, długotrwały efekt leczenia
  • bezbolesność zabiegu, brak dolegliwości pozabiegowych
  • krótki czas zabiegu
  • klamra w żaden sposób nie ogranicza trybu życia


Gabinet stosuje i poleca markę Gehwol®. Produkty tej firmy są kojarzone z najwyższą jakością i skutecznością w pielęgnacji wszelkich dolegliwości stóp i nóg. Sukces tych kosmetyków to wykorzystanie naturalnych składników oraz najnowocześniejszych technologii. Preparaty Gehwol® charakteryzuje bardzo wysoka jakość. Firma dba o potrzeby swoich klientów od 140 lat.

Wszystkie zabiegi wykonywane są przez Edytę Jaskot, aktualną Mistrzynię Polski w specjalistycznej pielęgnacji stóp. O umiejętnościach świadczy tytuł Mistrzyni Polski oraz werdykt jury:
"Zawody rozegrane zostały podczas targów Beauty Forum. Po raz pierwszy finałową rozgrywkę obserwował Jobst-Peter Gerlach-von Waldthausen, właściciel firmy Gerlach Technik. Jury doceniło przede wszystkim profesjonalizm oraz nienaganną technikę pracy". Poziom mistrzostw był wysoki. Niektóre z uczestniczek były nam już znane, ponieważ bardzo intensywnie współpracowały z nami i były zainteresowane podnoszeniem swoich umiejętności. Cieszę się, że dla finalistek sprawa najwyższej pojętej higieny była sprawą oczywistą. Również dobór frezów i instrumentów nie stanowił dla nich problemu. O mistrzostwie zadecydowało rzeczywiście mistrzowska precyzja - mówi dr Gałęcka.)

Pani Edyta Jaskot posiada uprawnienia do zakładania klamer drutowych VHO-Osthold-Spange Perfect, klamer plastikowych B/S Quick, pobierania materiału do badań mikologicznych.
Created by Adam Puwalski (c) 2010